Шкільний музей

Головна » Шкільний музей   

 

Сайт музею освіти Стрижавки

Велике слово – школа!

Це скарб найкращий кожного народу,

це ключ золотий, що розмикає пута несвідомості,

це шлях до волі, до науки, до добробуту.

У вселюдському житті тільки той народ і бере перемогу,

який має найкращу школу.

Софія Русова

 Завідувач музею

Мазай
Людмила Михайлівна

          Для успішного навчання потрібні умови. Без перебільшення можна сказати, що шкільний музей є необхідною умовою наукового вивченя і пропаганди знань серед учнів та відвідувачів музею. Наказом №175 від 15.10.2008 року відкрито шкільний музей освіти смт Стрижавка при комунальному закладі: «Ліцей №1 смт Стрижавка». Музей освіти смт Стрижавки належить до музеїв історичного профілю, що накладає на його роботу особливий відбиток.

 

                Згідно з тематико-експозиційним планом, робота музею спрямована на:

  •    розвиток, збагачення й удосконалення матеріальної бази музею;
  •    організацію наукової роботи з вивчення освіти рідного краю;
  •    розвиток краєзнавства;
  •    екскурсійну та пропагандистську роботу.

      Вся діяльність шкільного музею, починаючи з його організації, створює сприятливі умов и для індивідуальної та колективної творчої діяльності. Тут висвітлено питання,історії освіти в селищі, історія створення школи, творчі дороги керівників школи, педагогів, долі вихованців – випускників школи, досягнення сучасної школи…

        Для багатьох учнів робота в музеї стає школою творчої праці й самореалізації. Тут і пошук, який розширює кругозір дітей, ознайомлює їх із життям країни, виховує любов до Батьківщини, і гордість за свою школу та її випускників.

             Музей працює згідно з планом роботи, який складають на рік. Працівники музею ведуть книгу обліку відвідувачів, проведення екскурсій, масових заходів, навчальних занять, прийому та видачі експонатів, інвентарну книгу. В музейній кімнаті знаходяться оригінали документів, датовані 1880 р., 1885 р., 1903 р., 1913 р.

          Щорічно створюється при музеї Рада музею, яка координує роботу пошукових груп, що працюють над створенням нових експозицій та поповненням фонду музею.

         Формування в учнів патріотизму, любові до школи і Вітчизни, рідного краю сприяє робота клубу «Пошук». Завданням якого є розширення кругозору учнів та виховання пізнавальних інтересів і здібностей; опанування практичними навиками у пошуковій і дослідницькій діяльності.

         Пошуковці щорічно зустрічаються з очевидцями чи людьми, що мають інформацію з теми освіти смт Стрижавка, працюють в бібліотеках селища, міта Вінниці, Вінницькому обласному державному архіві, Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, проводять зустрічі із очевидцями подій голодомору 1932 -1933рр., Великої Вітчизняної війни, остарбайтерами, афганцями, учасниками ліквідації Чорнобильської аварії…

        У 2014 році учнем 9-Б класу, членом Ради музею, при ШНТ «Ерудит»   була захищена науково-дослідницька робота на тему: «Історико-культурні впливи польської громади на життя мешканців смт Стрижавка».

          Результатом проведених проектів та роботи клубу «Пошук» є створення і відкриття 15 жовтня 2008 року музею освіти смт Стрижавка.

         На екскурсіях у музеї побували учасники обласного семінару для молодших учителів української мови та літератури; учасники районного методичного об'єднання учителів математики; творча група керівників закладів нового типу Івано-Франківської області; заступники з навчально-виховної роботи, які перебували на курсах при Вінницькому обласному інституті удосконалення педагогічних працівників; директори міжрайонного семінару Вінницького та Тростянецького районів; колектив старшої групи ДНЗ «Казка»  смт Стрижавка; учнівські колективи закладу; делегація освітян  республіки Польща; учасники районної школи лідерів Віннницького району «Республіка неспокійних сердець»; бібліотекарі Вінницького району; волонтери із Франції, Польщі та Німеччини; заступники директорів з виховної роботи Вінницького району; Солодар Єфім Самойлович, громадянин Ізраєля (заступник директора з виховної роботи навчального закладу радянських часів).

        Музей освіти смт Стрижавка та клуб «Пошук» прийняли участь в міжрегіональному фестивалі-конкурсі «Минуле Поділля у старій світлині» 17 березня – 11 квітня 2010 року за що отримали подяку та подарунок від Вінницької облдержадміністрації та Вінницького обласного краєзнавчого музею. За результативну роботу в обласній історико – краєзнавчій акції учнів та студентської молоді «А пам'ять не згасає» винесена подяка керівнику пошукового загону від Вінницької райдержадміністрації; за активну участь у районному зльоті пошукових загонів «Збережемо пам'ять про подвиг» по вивченню історії Великої Вітчизняної війни, вшануванню ветеранів війни, наданні волонтерської допомоги заклад нагороджено грамотою Ради Вінницької районної організації ветеранів України та Вінницьким районним центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 2013 року; за участь в Першому обласному медіа-конкурсі за темою «З пам’яттю в серці… » присвяченому 70-річчю визволення України від фашистських загарбників нагороджено навчальний заклад грамотою Департаменту освіти і науки Вінницької ОДА 2014 року.

         З 21 по 23 вересня 2012 року  та у вересні 2013 року ВОМГО «Наше Поділля» спільно з учителями та учнями навчально-виховного закладу: «Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів – ліцей смт Стрижавка» здійснили навчальний візит до Польщі, де взяли участь у третьому та четвертому фестивалях  Культур  Давніх, що відбулися у Віціні (ІІІ Festiwal Kultur Dawnych w Wicinie), які реалізуються фундацією «Пролужицька» спільно з «Локальною групою Дії – Група Лужицька» (Lokalna Grupe Dzialania  «Grupa Luzycka»), урядом міста і гміни Ясінь (Urzad Miasta I Gminy Jasien).

        У рамках даного фестивалю  учні з Польщі та України представили давні культури, традиції людей, які колись проживали на територіях сучасної Польщі та України, а також змогли дізнатися про позакласну виховну та наукову роботу, яка здійснюється в польських школах Лужицького Воєводства, а саме досвід із залучення школярів до вивчення давніх культур, музейної справи, археології та відтворення давніх традицій і культур.

         Таким чином наша школа є одним із організаторів шкільної міжнародної співпраці у Вінницькому районі. Успішним результатом міжнародної співпраці стало те, що наша школа-ліцей отримала партнера – Подставова  школа  м. Ясінь Республіка Польща.

         За ініціативи членів музею освіти та всього шкільного колективу ухвалили рішення в день національного Прапора України 23 серпня 2014 року розфарбувати в його кольори місцевий міст. Патріотичну справу підтримали випускники та учні навчального закладу, які доєдналися до того руху, котрий поширився всією країною, і хоч так підтримали свою державу в нелегкий час. Поки працювали, встановили скриньку для збору коштів на фарбу, адже тієї кількості, що була закуплена, не вистачило. Небайдужі мешканці громади зупинялися та вносили свій посильний вклад у справу – так назбирали близько двох тисяч гривень. Вистачило фарби ще й на шкільний паркан, котрий тепер одягнений у кольори прапора. А залишок коштів передалт в селищну раду для допомоги сім'ям стрижавських хлопців, які беруть участь в АТО на сході нашої держави.

         Сформована  та підтримується давня традиція членами клубу «Пошук» - це упорядкування могили загиблих воїнів-визволителів селища Стрижавка під час Великої Вітчизняної війни та покладання квітів 28 жовтня та 9 травня кожного року.

          Щорічно активні члени музею освіти  та учні навчального закладу здійснюють навчальні екскурсії до різних куточків України. У травні 2014 року відбулася поїздка до міста Київ. Учні побували на майдані незалежності та Інституцькій вулиці, де віддали шану героям Небесної сотні. Ця поїздка сприяли та допомогла серйозно підготуватися та провести в школі 20 лютого 2015 року тематичний захід на тему: «Мамо, я не вернусь» (присвячений пам'яті героям Небесної сотні).

          Отже, основним напрямком роботи музею є залучення дітей і педагогів до пошукової, дослідницької та краєзнавчої роботи. Ця діяльність надзвичайно збагачує фантазію, розвиває увагу дітей, сприяє вихованню їхньої національної свідомості та розвитку патріотичних почуттів. Виявлення і вивчення здобутих експонатів допомагає учням глибше і повніше зрозуміти процес розвитку національної культури, самостійно поповнювати свої знання, розвивати творчі здібності та бажання стати гідними громадянами України.

 


 НАШІ ПАРТНЕРИ:

   
Вінницький обласний краєзнавчий музей Музей "Наш край - Поділля"  Музей ветеранів ВВв та воїнів-афганців Історико-меморіальний комплекс "ВЕРВОЛЬФ" 

 


 

Клуб «Пошук»

 

Організація наукової роботи з вивчення рідного краю,розвиток краєзнавства. Збагачення, розвиток і удосконалення матеріальної бази шкільного музею.

презентація клубу

 


 Корисні посилання:

Електронні версії досліджень та монографій сучасних українських істориків, українська історична періодика

Історія України IX–XVIII ст. Першоджерела та інтерпретації


Старі українські газети

Нариси з історії України:

доступні вільно підручники з історії

Документи ОУН, УПА, УГВР, НКВД-МГБ-КГБ, гестапо тощо

Центр досліджень визвольного руху «За самостійну Україну!»: відкриті архіви офіційних документів